Zlecenie na okładkę książki

Posted on

W przerwie między sesjami zdjęciowymi zajmujemy się rozmaitymi zleceniami. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam jedno z nich, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni, a efekt robi niesamowite wrażenie. W ubiegłym roku na naszą skrzynkę mailową wpłynęło nietypowo zapytanie odnośnie wykonania zdjęć na okładkę książki. Pierwsza myśl jak przyszła: Damy radę? To poważna sprawa, zdjęcie trafi na okładkę i już z niej nie zejdzie.

Postanowiliśmy spróbować, w końcu co nam szkodzi, najwyżej zleceniodawca poprosi o inną koncepcję. Zgodziliśmy się. W mailu zwrotnym poprosiliśmy o szczegóły, jak autor wyobraża sobie owe zdjęcia. Dodamy, że okładek miało być aż cztery.

Dwie z nich to okładki mające mieć ze sobą dużo wspólnego, czyli II część książki ma nawiązywać do I części. Trzecia książka to osobna okładka z elementem zaciekawienia oglądającego. To te same książki, ale w jednym tomie z inną okładką. Nasz zespół uwielbia czytać książki, a zwłaszcza jeśli seria jest w jednej pozycji, a stos książek nie wala się po półkach. Ostatnia okładka miała być prosta i ozdobić tomik wierszy,  autorka zażyczyła sobie papuzie pióra.

Mając cenne wskazówki odnośnie fabuły książki i wizji zleceniodawcy przeszliśmy do czynu: wykonania zdjęć.

Pierwsza okładka, która widnieje na książce „Płatki śniegu” przedstawia samą bohaterkę powieści, a otaczający ją mrok ciemnej i chłodnej lokalizacji, w tym przypadku posłużyliśmy się starą piwnicą i długim mrocznym holem, uchyla rąbek, co czeka dziewczynę ze zdjęcia. Jej sielankowy ubiór, czyli widoczne jedno ramiączko w czerwonym kolorze, sugeruje, że nie znalazła się tam z własnej woli, została uwięziona, lub ucieka z jakiegoś mrocznego miejsca.

Druga okładka do książki „Dziedzictwo” kontynuacji pierwszej części przedstawia bohaterkę książki. Ten sam ubiór, ale na fotografii widać inny krajobraz. Dziewczyna znajduje się gdzieś wysoko, w górach znacznie oddalonych od miasta, które zatopione jest w chmurach. Można pomyśleć, że to sen bohaterki, że krew na jej ramieniu zniknie po przebudzeniu. Z drugiej strony, może uciekła z piwnicy, mroku, jaki widniał na pierwszej książce? Czy bohaterka istnieje w tej książce, czy to zabieg fotografika? Tego Wam nie możemy zdradzić, sami musicie zajrzeć do wnętrza książki.

Trzecia okładka ma inny charakter niż te widniejące na „Płatkach śniegu” oraz „Dziedzictwie”. Nie może za wiele zdradzić, ale ma zachęcić czytelnika. Już na pierwszy rzut oka widać lekką fantazję, chociaż zawartość książki to przygoda i akcja. Dwie postacie reprezentują bohaterów powieści i ich przygodę, podróż w nieznane, na drugą stronę jakby czegoś szukali, musieli być gdzieś indziej. Niebezpieczna kładka, po jakiej stąpają, symbolizuje trud podróży i wysiłek włożony, aby dostać się na drugą stronę. A mrok i otaczające ich gwiazdy… Piękno stłamszone czernią i sens życia, który człowiek marnuje.

Ostatnia okładka do tomiku wierszy „Życie i inne nieszczęścia”. To prosta grafika wykonana z jednego zdjęcia papugi: Ary zwyczajnej. Jej cudowne pióra spodobały nam się, że postanowiliśmy dać ją na okładkę. Niebieski, bo uspokaja oczy i duszę, człowiek czuje ulgę, patrząc na ten kolor, a majestatyczne pióra to symbol mądrości tego pięknego stworzenia. Mądrości i przemyśleń zawartych w wierszach.

Bardzo cieszymy się, że autorce spodobały się nasze propozycje. Zdjęcie do książki „Dziedzictwo” było dla nas wyzwaniem, ponieważ autorka chciała konkretne elementy na okładce, a ich kompozycja sprawiła nam trochę problemów. Posłużyliśmy się zdjęciami z wypraw w góry, niebem sfotografowanym w burzowy dzień oraz jedną grafiką stokową. Dziękujemy autorce za możliwość opublikowania zdjęć.

Dajcie znać jak Wam się podobają okładki.

Pozdrawiamy,

zespół 3ARTIST

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *